دانلود والیبال ایران – آرژانتین المپیک 2016 ریو

پخش آنلاین المپیک 2016 ریو والیبال ایران – آرژانتین

پخش آنلاین والیبال ایران – آرژانتین

تاریخ نمایش : دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۶:۰۵

والیبال

دانلود والیبال ایران – آرژانتین المپیک 2016

 

ایران 0 – آرژانتین 3؛ جو المپیک سنگین بود

تیم ملی والیبال ایران اولین دیدار خود را در حالی به آرژانتین واگذار کرد که هیچ کدام از بازیکنان نمایش همیشگی خود را نداشتند.

به گزارش “ورزش سه”، تجربه المپیک برای والیبال ایران دور از تصورات رقم خورد، جایی که انتظار می رفت آرژانتینی که دو بار پی در پی مغلوب ایران شده بود سکوی پرتاب برای صعود به مرحله بعدی باشد اما این طور نشد.
بی تجربگی در المپیک نقش موثر خود را در شکست ایران کاملا نشان داد و در طرف مقابل آرژانتینی ها در کمین اشتباهات شاگردان لوزانو نشسته بودند و بیش از اینکه از نقشه های خودی استفاده کنند، نهایت بهره را از اشتباهات بازیکنان ایران می کردند.

* ترکیب متفاوت

سعید معروف، شهرام محمودی، میلادعبادی پور، حمزه زرینی، محمد موسوی، عادل غلامی و مهدی مرندی نفراتی بودند که لوزانو برای شروع بازی به میدان فرستاد.
پیش بینی های زیادی در مورد ترکیب احتمالی ایران می شد اما سرمربی تیم چند تغییر عمده داشت که در طول بازی ارنج تیم جا به جایی های زیادی داشت. غفور جایگزین محمودی شد، قائمی به جای زرینی به زمین آمد و میرزاجانپور هم جای عبادی پور را در زمین گرفت اما هیچ یک از این تعویض ها پاسخ مثبت نداد تا بازی در پایان 3 بر صفر شود.

* سبقت های به موقع سر پیچ ها

ست های اول و دوم شانس اول برد در بازی ایران بود اما در هر 2 بار آرژانتین در امتیازات 23 به بعد خود را می رساند و برنده بازی می شد، نه با استفاده از تاکتیک خاصی، تنها با استفاده از اشتباهات بازیکنان ایران. امتیازاتی که بچه های ایران می توانستند ست را به سود خود کنند اشتباهات فردی سراغ شان می آمد و همین غفلت در یک امتیاز کافی بود تا با تجربه های آرژانتینی ست را برای خود کنند.
ایران در ست اول 23 بر 22 با تک دفاع شهرام محمودی پیش افتاد اما دو پاس بی دقت توپ را به آرژانتینی ها رساند تا کار را تمام کنند. همین اتفاق در ست دوم رخ داد جایی که 21 بر 20، 22 بر 21 ایران جلو بود اما باز هم دو دریافت اشتباه در همان امتیازی که باید برد اتفاق می افتاد سرنوشت برنده بازی را تغییر داد.

* کارگردانی بی نقص از ولاسکو

آرژانتین در 2 مقطع در 2 ست ابتدایی بازی عقب افتاد و دو تایم اوت به موقع آنها را به زمین بازگرداند. مشابه مشکلی که ایران داشت برای آنها هم پیش آمد جایی که پشت خط زن آرژانتین، گونزالس روز خوبش نبود اما در همان ست اول جای خود را به ذخیره خود داد تا برونو لیما با ورودش برد را برای آرژانتین به همراه بیاورد.
این همان اتفاقی بود که برای ایران نیافتاد به طوریکه مثل تمام ستاره های والیبال جهان چند بازیکن ایرانی هم روزشان نبود اما وقتی جای خود را به بازیکنان ذخیره دادند که کار برای جبران سخت شده بود. ولاسکو با 2 تایم اوت به موقع و یک تعویض موثر در همان ست اول از باخت تیمش جلوگیری کرد اتفاقی که برای ایران هم می توانست بیافتد.
* بازگشت فوق ستاره
فاکوندو کونته به دلیل مصدومیت دو بازی آرژانتین در لیگ جهانی را مقابل ایران از دست داده بود اما او حالا بازگشته است و به تنهایی عصای دست ولاسکو بود. در آماری فوق العاده کونته به تنهایی 21 امتیاز برای آرژانیتن گرفت و یکی از بهترین نمایش های خود را در بازی مقابل ایران به نمایش گذاشت.
او در کنار تمام این امتیازات در دریافت اول هم عالی ظاهر شد و کار را برای دچکو در تقسیم پاس راحت کرده بود. پیش بینی می شد بازگشت او کمک بسیاری برای آرژانتین باشد اما به شاید خود ولاسکو هم تاثیر تا این شدت را از او انتظار نداشت.
* جو سنگین المپیک
اینکه والیبال برای اولین بار در المپیک به میدان می رود برای ورزش ایران افتخار محسوب می شود و باز هم اینکه والیبال ایران توانایی برد مقابل تمام تیم های جهان را دارد که از قبل ثابت شده است اما فضای سنگین المپیک برای بازیکنان ایران کاملا مشهود بود و بازی در این شرایط بسیار سخت است.
بازی اول مقابل آرژانتین جوی بسیار شبیه به اولین بازی های ایران در لیگ جهانی داشت همان بازی هایی که ایران خوب شروع نمی کرد اما در ادامه فوق العاده می شد، دقیقا شبیه به بازی هایی که ناامیدانه لیگ جهانی را مقابل آرژانتین شروع کردیم اما در پایان فینال را دیدیم و چهارم شدیم.
* همچنان پرامید
صعود چهار تیم از گروه شش تیمی این آسودگی خاطر را به همراه دارد که در ادامه راه بازیکنان فرصت خوبی برای جبران دارند و با کمی تسلط بیشتر می توان همان تیمی شد که حریف سرسخت قدرت های جهان است.
هنوز نه شانسی از ایران گرفته شده است و نه معادلاتی بر هم خورده فقط یک ویژگی به تیم ایران اضافه شد و آن هم تجربه یک بازی المپیکی است و جوی که تا قبل از بازی با آرژانتین زیاد آشنا نبود؛ اما حالا آشناست و در بازی های آینده قطعا بازیکنان با تجربه تر عمل می کنند و البته سرمربی.

 

ترکیب احتمالی ایران مقابل آرژانتین

سرمربی تیم ملی ایران برای اولین دیدار المپیکی خود چالش سختی را برای انتخاب بازیکنانش پیش رو دارد.

به گزارش “ورزش سه”، تیم ملی والیبال ایران با ترکیبی متفاوت نسبت به لیگ جهانی راهی المپیک شده است تا اولین تجربه در این رقابت ها را پشت سر بگذارند. لوزانو در لیگ جهانی امیر غفور و فرهاد قائمی را در اختیار نداشت و در این فرصت بازیکنان را در پست های مختلف مورد آزمایش قرار داد اما او در بازی های اخیر معمولا این ترکیب را به میدان می فرستاد:
* سعید معروف، شهرام محمودی، میلاد عبادی پور، مجتبی میرزاجانپور، محمد موسوی، عادل غلامی و مهدی مرندی.
البته فرهاد قائمی در این زمان فرصت کافی داشته است تا به ترکیب اصلی بازگردد اما او بعد از انتخابی المپیک در هیچ بازی رسمی شرگت نداشته است و این چالش لوزانو خواهد بود که برای دریافت کننده ها چه برنامه ای خواهد داشت. مهدی مهدوی، حمزه زرینی، مصطفی شریفات و امیر غفور هم دیگر بازیکنان ایران را تشکیل می دهند که معمولا در بازی های اخیر ترکیب کلی ایران کمتر تغییر کرده است.

پیش بازی والیبال ایران و آرژانتین

در لیگ جهانی ایران دو بار موفق شد آرژانیتن را شکست دهد اما ولاسکو می گفت این تمام قدرت ما نیست و بازی اصلی در المپیک است، این همان بازی حساس برای دو پیر مرد آرژانتینی خواهد بود.

به گزارش “ورزش سه”، اولین بازی در المپیک، این همان دیداری است که والیبال ایران سال های طولانی انتظار آن را می کشید. حالا که این اتفاق افتاده است همه چیز دست به دست هم داده تا المپیک برای ایران حماسی تر از اوضاع معمول اتفاق بیافتد. این همان دیدار است؛ چون در لیگ جهانی که گذشت ایران 2 بار آرژانتین را در ست پنجم شکست داد تا ولاسکو بگوید: «نتایج این مسابقات برای ما اهمیت چندانی ندارد و بازی اصلی در المپیک است.» یعنی همین بازی.

با این حال بازی مقابل آرژانتین همیشه برای ایران مثل بازی مقابل سایر تیم ها نیست، کمی احساسی و البته با انگیزه هایی متفاوت. حالا که لوزانو با سمت سرمربیگری و سیچلو به عنوان دستیارش روی نیمکت ایران در المپیک می نشینند معادله پیچیده تر می شود چرا که هدایت مجموعه ای با هدف شکست تیم ملی کشورت برای هیچکس آسان نخواهد بود. حتی اگر این موضوع در دنیای حرفه ای طبیعی باشد.
خصوصا اینکه ولاسکو هنگام ترک ایران این طور با مردمان خداحافظی کرد: « وقتی سه سال پیش به ایران آمدم، هرگز فکر نمی‌کردم که این چنین بتوانم احساس نزدیکی با مردم ایران داشته باشم. البته می‌دانستم که تجربه مفیدی برای من خواهد بود، اما هرگز فکر نمی‌کردم که این رابطه تا این میزان احساسی شود.»
بازی زمانی در بعد غیرفنی پیچیدگی های بیشتری پیدا می کند که متوجه می شویم لوزانو و ولاسکو هموطن، همشهری، همکلاس و هم‌تیمی بوده اند و رابطه ای بسیار نزدیک از کودکی با هم داشته اند. لوزانو در توصیف رابطه اش با ولاسکو گفته بود: « ما تقریبا همشهری هستیم. در یک دانشکده درس خواندیم و دو سال در یک تیم ورزشی هم‌بازی بودیم… مادران ما با هم همکار بودند و مادر خولیو معلم زبانم بود. ما بیش از حد تصور شما به هم نزدیکیم. هر هفته از هم خبر می‌گیریم.»
با تمام این پیچیدگی ها این بازی المپیک است و اولین تجربه تاریخ والیبال ایران. هر دو مربی می خواهند این بازی را با برد تمام کنند تا ادامه راه پرفشار برای آنها آسان تر شود و البته 12 بازیکنی که در زمین تشنه چشیدن طعم پیروزی در المپیک هستند. این عطش را جایی می توان بهتر لمس کرد که سید محمد موسوی، بهترین دفاع روی تور جهان در جام جهانی 2015 می گوید: « بازیکنان تیم ملی روی بردها خیلی متعصب هستند. من خودم از مردم خجالت می‌کشم و حتی دوست ندارم از خانه بیرون بروم. خیلی سخت است که در ورزش قول بدهید اما قول می‌دهم که تیم ملی به المپیک برود. » قول او قبل از المپیک بود و برآورده شد اما ذهنیت یک والیبالیست ایرانی می گوید شاید مردم توقع برد تمام بازی های المپیکی را نداشته باشند اما هیچ بهانه ای برای شکست وجود ندارد، پس ما می توانیم.
با این حال آرژانتین این بار هم رقیبی استراتژیک برای ایران در یک تورنمنت مهم به حساب می آید چون همیشه نتایج این تیم تاثیر مستقیم بر روند تیمی ایران داشته است. آغاز شگفتی های پی در پی ایران در جام جهانی 2011 با برد آرژانتین شکل گرفت، جایی که سطح اول والیبال جهان به ایران خوشامد گفت. قهرمانی جهان، 2014 (به میزبانی لهستان) ایران برای اتفاقی تاریخی نیاز به یک معجزه داشت جایی که می خواستند به جمع 6 تیم برتر جهان بروند به شرط اینکه آرژانتین (با هدایت ولاسکو) آمریکای قدرتمند را شکست دهد. این معجزه رخ داد و ایران از آن به بعد قدرت محسوب شد نه شگفتی.
اما از 2011 به بعد ایران تنها در یک بازی مقابل آرژانتین نتوانست زمین را با برد ترک کند که همان یک باخت دلیلی شد تا ایران تورنمنت را تلخ تمام کند. جام جهانی 2015 اولین دیدار ایران مقابل آرژانتین بود که شکست مقابل آنها دلیلی شد تا آخر جام جهانی ایران دیگر آن ایران همیشگی نشود. شاید کمتر کسی توقع بردهای پی در پی از والیبالیست ها را داشته باشد اما رابطه ای دو طرفه بین هواداران و بازیکنان است که قبول شکست برای هیچ یک آسان نیست.
با این حال نکاتی مانند اینکه ایران اولین بازی تاریخ خودش در المپیک را تجربه می کند، در 5 بازی 5 سال اخیر ایران در 4 بازی برنده بوده، در بازی دو تیم روی نیمکت تیم ها 10 نفر خواهند نشست که 7 تای آن آرژانتینی خواهد بود و اینکه لوزانو و ولاسکو در دوران مربیگری ملی خود چهارمین رو در رویی مستقیم شان را تجربه می کنند. پیروزی در این بازی برای هر دو تیم بسیار بسیار اهمیت دارد و ایران یک بار طعم تلخ شروع بد را چشیده است و این بار تمام تمرکز روی تکرار نشدن اوضاع گذشته خواهد بود اما نتیجه در زمین مشخص خواهد شد. نکته مهم در این مسابقه حضور فاکوندو کونته یکی از بهترین بازیکنان آرژانتین هست که در لیگ جهانی حضور نداشت در این مسابقات حضور دارد که می تواند کمک زیادی در این دیدار به آرژانتینی ها کند.